Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

8.02.2019 Akt oskarżenia po 15 latach.

Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu nadzorowała śledztwo, którego ostateczny finał miał miejsce pod koniec grudnia 2018 roku, kiedy to, został skierowany akt oskarżenia przeciwko ostatniemu ze sprawców, dokonanych w 2005 roku przestępstw – włamania do mieszkania i usiłowania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia w postaci noża.

Do zdarzenia doszło w nocy z 8/9 lutego 2005 roku w Oświęcimiu, kiedy to trzech sprawców, w tym jedna kobieta i dwóch mężczyzn rozbijając kamieniem szybę w mieszkaniu, wdarli się do jego wnętrza, skąd dokonali kradzieży artykułów spożywczych i elektronarzędzi o łącznej wysokości 1200 zł. Tej samej nocy, wyważając drzwi do przyległego do wspomnianego mieszkania, odrębnego lokalu mieszkalnego, sprawcy sterroryzowali mieszkającą tam starszą kobietę nożem kuchennym, żądając wydania pieniędzy. Sprawcy nie osiągnęli zamierzonego celu z uwagi na to, że właścicielka mieszkania nie posiadała żadnych środków pieniężnych w mieszkaniu.

Będących sprawcami kobietę i mężczyznę osądzono wkrótce po dokonanym przestępstwie. Trzeci ze sprawców – Marcin K., ukrywał się przed organami ścigania, a nawet opuścił granice kraju. Na wniosek Prokuratury sąd jeszcze w 2005 roku wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu, a następnie we wrześniu 2008 roku europejski nakaz aresztowania, umożliwiający wszczęcie międzynarodowych poszukiwań podejrzanego, ukrywającego się na terenie Włoch. Ostatecznie Marcin K., został zatrzymany w Reggio di Calabria i w dniu 24 listopada 2018 roku przetransportowany do Polski.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się częściowo do popełnienia zarzucanych mu przestępstw w odniesieniu do zarzutu kradzieży elektronarzędzi, nie przyznał się do usiłowania rozboju na starszej kobiecie.

Pomimo upływu 15 lat od popełnienia przestępstwa, sprawa Marcina K. trafiła do Sądu, gdzie znajdzie swój finał, na skutek jego osądzenia.

Aktualności