Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

Działali na 2 plantacjach marihuany.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Krowodrza skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Wietnamu o naruszenie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Nghia H.M. i Phuong N.D. (są tymczasowo aresztowani) w okresie od nieustalonego dnia do 30.05.2012 r. w Zabierzowie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, uprawiali konopie inne niż włókniste, a następnie wytwarzali z nich środek odurzający w postaci marihuany, przy czym do dnia 30.05.2012 r. wytworzyli nie mniej niż5,967 kgtego środka o szacunkowej wartości 298.350 zł, co stanowi znaczną ilość, natomiast uprawa w dniu 30.05.2012 r. obejmowała 604 sadzonki i mogła dostarczyć znacznej ilości żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste o szacunkowej wartości ok. 640 tys.zł.

Nadto Nghia H.M. w okresie od listopada 2009 r. do 24.01.2012 r. w Zabrzu (wspólnie z innymi osobami, co do których toczy się odrębne postępowanie) uprawiał konopie inne niż włókniste, a następnie wytwarzał z nich marihuanę, przy czym do 24.01.2012 r. wytworzył nie mniej niż ok.103 kgtego środka o wartości szacunkowej ponad 5 milionów złotych – co stanowi znaczną ilość, natomiast uprawa w dniu 24.01.2012 r. obejmowała 1135 sadzonek, które mogły dostarczyć znacznej ilości żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste o szacunkowej wartości ok. 1,2 miliona zł.

W dniu 24.01.2012 r. funkcjonariusze Straży Granicznej z Rudy Śląskiej ujawnili w Zabrzu plantacje marihuany. Na terenie posesji przebywało 2 obywateli Wietnamu, którzy zajmowali się pielęgnacja roślin. Ujawniono wówczas 1135 sadzonek krzewu marihuany oraz prawie103 kgjuż przetworzonego, nadającego się do użycia suszu. Nadto ujawniono sprzęt służący do uprawy i produkcji narkotyków: kompletna linia produkcyjna, 92 specjalistyczne lampy, klimatyzatory, wentylatory, grzejniki, rozdrabniarkę i inne. Całym procederem uprawy marihuany: wynajęciem nieruchomości, adaptacją pod uprawę, pozyskania pracowników, opłatami, dystrybucją – zajmowali się 2 obywatele Wietnamu w tym Nghia H.M (zna on dobrze język polski, instruował „ogrodników” doglądających roślin i je pielęgnujących, dowoził niezbędne składniki i inne). Odnośnie drugiego działającego z nim obywatela Wietnamu toczy się postępowanie.

Plantacje w Zabierzowie również ujawnili funkcjonariusze Straży Granicznej z Rudy Śląskiej. Wewnątrz nieruchomości przebywał Phuong N.D. – który pielęgnował rośliny, pilnował posesji. W toku przeszukania ujawniono 604 sadzonki krzewu marihuany oraz prawie6 kgjuż przetworzonego suszu nadającego się do użycia. Ujawniono też sprzęt służący do uprawy i produkcji narkotyków: 89 specjalistycznych lamp, klimatyzatory, wentylatory, środki do pielęgnacji roślin i inne.

Całym procederem uprawy (wynajęcie nieruchomości, adaptacja pod uprawę, pozyskanie pracowników, opłaty, dystrybucja) zajmował się Nghia H.M. i obywatel Wietnamu, wobec którego toczy się odrębne postępowanie. W toku przeszukania ujawniono m.in. odręcznie napisany przez Nghia H.M. „kalendarz” dot. pielęgnacji konopi innych niż włókniste z rozpisanymi na dni (co i ile dolewać czy dosypywać).

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Phuong N.D. zaprzeczył, aby świadomie uczestniczył w uprawie i produkcji marihuany.

Nghia H.M. oświadczył, że wiedział w jakim celu wynajął dom w Zabierzowie ale swoją rolę uznał za marginalną (przywożenie i kupowanie produktów ogólnodostępnych).

Obu oskarżonym grożą kary pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.

Aktualności