Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

Nie ma sprawy o pobicie, bo kłamie.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Zachód skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 27 – letniemu Mariuszowi M., który dwukrotnie, w ramach prowadzonego postępowania karnego, będąc pouczonym o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań – zeznał nieprawdę co do okoliczności jego pobicia w dniu 10 lipca 2012 r. w centrum Krakowa.

W swoich zeznaniach twierdził, że tego dnia nie został napadnięty przez nikogo, nikt go również nie pobił, a obrażenia jakich doznał nie powstały w wyniku napadu na niego grupy osób lecz upadku. Nadto samochód, którym wówczas jechał nie został uszkodzony w czasie napadu na niego, podczas gdy został zaatakowany przez grupę zamaskowanych mężczyzn posługujących się niebezpiecznymi przedmiotami, w tym maczetami i kijami baseballowymi.

Mariusz M. jechał samochodem i w pewnej chwili, od tyłu, podjechał do niego samochód marki Volkswagen Transporter, z którego wysiedli zamaskowani napastnicy / 6 – 7 osób / i zaatakowali go. Maczetami i kijami baseballowymi wybijali boczne szyby w samochodzie, uszkodzili przednią szybę i karoserię, dwóch mężczyzn wyciągnęło go siłą z pojazdu. Napastnicy  bili oraz kopali go po całym ciele. Niektórzy zadawali mu ciosy maczetami i kijami w obie nogi. Spowodowali u niego m.in. rany cięte podudzia, rąk, złamanie kości piętowej. W jednym z lokali, do którego uciekł, poprosił o wezwanie karetki pogotowia. Został przewieziony do jednego z krakowskich szpitali.

W toku postępowania dot. jego pobicia twierdził, że „samochód sam się jakoś uszkodził”, a obrażenia ma, bo tego dnia „nadepnął na szkło i butelka rozcięła mu cieniutkiego trampeczka”.

Nie przyznał się do przedstawionych mu zarzutów dot. składania fałszywych zeznań i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Był już karany sądownie za przest. z art. 158§1kk i 263§2kk.

Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3.

Z uwagi na jego postawę, postępowanie dot. m.in. jego pobicia zostało umorzone wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.

Aktualności