Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Znieważył funkcjonariusza.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Zachód oskarżyła Roberta K., który w dniu 13.07.2012 r. znieważył słowami powszechnie uznanymi za obelżywe funkcjonariusza Służby Więziennej podczas i w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych. Czynu tego dopuścił się mając w znacznym stopniu ograniczoną zdolność pokierowania swoim postępowaniem.

W tym dniu Robert K. przyszedł na ul. Montelupich pod Areszt Śledczy. Został z niego zwolniony 10.07.2012 r.  Zaczął głośno krzyczeć, wołał do konkretnych osób, po czym w jego stronę wystrzelona została tzw. „lotka” zawierająca nielegalną korespondencję. Robert K. podniósł ją, przeczytał i oddalił się ale po chwili wrócił i ponownie krzyczał i kontaktował się z osadzonymi. Głośne krzyki zwróciły też uwagę funkcjonariuszy Aresztu i jeden z nich zwrócił uwagę Robertowi K. na nielegalny kontakt z osadzonymi i zakłócanie porządku publicznego. W odpowiedzi na to, Robert K. zaczął wulgarnie znieważać funkcjonariusza. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Robert K. nie przyznał się do przedstawionego mu zarzutu, wyjaśnił, że był wówczas pod Aresztem, chciał porozmawiać z kolegą, zapytać czy czegoś nie potrzebuje i chwilę z nim porozmawiać. Zaprzeczył, by znieważył funkcjonariusza.

Biegli orzekli, że miał on zachowaną zdolność rozpoznawania znaczenia czynu lecz jego zdolność pokierowania swoim postępowaniem była ograniczona w stopniu znacznym. Robert K. był kilkukrotnie karany m.in. za rozbój, kradzież. Obecnie grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Aktualności